Ako postupovať, keď trojmesačný syn má kefalohemangióm?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň,

náš syn sa narodil s kefalohemangiómom. Mal ho dosť veľký a zakrýval mu polku hlavičky. Na každej poradni som sa pýtala pediatra, či s tým netreba niečo spraviť, aspoň kontrolné sonografické vyšetrenie. Odpoveď bola vždy nie.

Máme trošku problém s držaním hlavičky a prehýbaním hlavičky dozadu. Navštívili sme teda fyzioterapeuta (cvičí aj Vojtovku). Ostala som v šoku, keď sa nás pýtal, či máme skontrolovanú hlavičku neurológom. Vraj to môže byť niečo aj vnútorné. Syn má 3 mesiace a hemangióm už skalcifikoval.

Mám sa obávať a apelovať na pediatra, aby nás poslal na vyšetrenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

asi myslíte kefalhematóm? Hemangióm je iný problém, vtedy sa realizuje sonografia mozgu aj vnútorných orgánov, a na to by som sa pani doktorky určite popýtala.

Čo sa týka kefalhematómu, čo je popôrodné poranenie. To sa už momentálne nezvykne "vypúšťať" - niekedy sa tak robilo, ja som sa s tým, už v praxi nestretla a necháva sa na spontánne hojenie a zmenšovanie sa (zásah podľa štúdii je s rizikom zanesenia infekcie a je náročný pre dieťa aj na vykonanie)

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas