Ako postupovať pri nadváhe 13 ročného chlapca?

Zodpovedané
29. júl 2021

Dobrý deň,

môj 13 ročný syn má nadváhu. Meria 155 cm a váži 65 kg. Za 6 mesiacov pribral 6 kg.

Ako mu pomôcť, aby schudol?

Keď mu poviem, že je tučný, že nemôže toľko jest, tak sa rozplače. Nechcem však, aby mal z toho komplex.

Ako by mala vyzerať jeho strava, keď odmieta mäso, strukoviny a je málo zeleniny?

Najviac mu chutí jesť poobede a večer.

Ďakujem

Dobrý deň,

nejde ani tak o to, kedy papá ale koľko a čoho. Musíte striktne naprogramovať jeho jedálniček, je to pre jeho dobro. Viem, že 13 ročný chlapec si sám môže zobrať čo chce, preto by som Vám radila žiadne rýchle cukry (sladkosti, zmrzlina) nemať doma a samozrejme ani potraviny typu čipsy, oriešky atď, a najmä sladené nápoje (ani sirupy).

Nešla by som na to tým, že tučný, skôr z opačného konca - že ak chce byť zdravý, musí jesť zdravo (nezameriavať sa na výzorovú stránku, ale zdravotnú, aby sme nespôsobili nejakú mentálnu anorexiu, prípadne opačný extrém, že sa opustí a bude jesť ešte viac). Dobré je prihlásiť ho na aktivity, resp. mu vyplniť čas tak, aby "nemal čas myslieť na jedlo".

Otázne je, či naozaj veľa je, alebo za tým môže byť aj medicínsky problém - napríklad štítna žľaza.

Zeleninu môžete zaradiť vo forme krémových polievok - mixovanýchm nemusia byť aj s mliekom, ale sú väčšinou pre deti chutnejšie a zároveň dobre zasýtia. Strukoviny a mäso vo forme rôznych receptov typu fašírok pečených v rúre, prípadne vo waflovači,"aby jedlo vyzeralo lákavejšie). Zároveň je dôležitá pravidelnosť v jedení, aby nemal potrebu "vyjedať" hlúposti.

Len naozaj s ním robte citlivo, aby nemal nejaký psychický problém. U dievčat je toho momentálne na zaplakanie veľa. A už to nie je výnimka ani u chlapcov, tak aby to nebol aj synčekov prípad.🙏

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas