Ako predchádzať aftám?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

môj 18 mesačný synček má v ústach afty. Prvýkrát ich mal pred dvomi mesiacmi, teraz znovu. Doktorka prvýkrát hovorila, že to má zo špinavých rúk, lebo si ich dáva do úst. S jej názorom sa nestotožňujem, lebo som dbala na to, aby to nerobil.

Pred týždňom mala afty v hrdle aj 5 ročná dcérka. Určite ich nemala zo špinavých rúk, lebo má správne hygienické návyky.

Môže deťom chýbať nejaký vitamín?

Akú prevenciu odporúčate proti aftám?

Teraz užívajú probiotiká a vitamín B.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vitamín B a probiotiká sú fajn, je to ale skôr prevencia proti "kútikom" ako aftám.

Afty vznikajú buď pri mechanickom podráždení, alebo pri vystavení sa vírusu, ktorý sa rukami zanesie do dutiny ústnej. Prevencia teda dobrá hygiena rúk.

Nateraz afty potierajte Tantum verde /na vatovej tyčinke/.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas