Ako riešiť problém so stolicou štvormesačného syna?
ZodpovedanéDobrý deň,
sledujem a milujem Váš instagram. Rada by som sa poradila ohľadom skoro štvormesačného syna, ktorý má problém s vyprázdňovaním. Kvôli mojej lakto intolerancii je na Nutrilone HA Prosyneo, doktorkou schválené.
Skúšala som najskôr Kendamill a Bebu obyčajnú aj Supreme, ale po nich mal veľmi riedku zelenú stolicu s veľa kúskami nestráveného mliečka. Nutrilon vyzeral, že mu pasuje. Už ho dávam druhý mesiac, no stále ho zapeká. Stolica už je na pohľad fajn, akurát má akoby problém ju dostať von. Nezdá sa mi to ani také kolikové, lebo neplače. Iba tlačí a pučí sa. A najmä zo spánku, krčí a dvíha nohy.
Inak papá pekne, priberá, dávam mu Probiofix. Skúšala som aj Coliprev a doktorka predpísala Hylak, ale je to bez zmeny. Vločkový odvar mu vždy na jeden deň pomôže a potom nič. Doktorka to nerieši, preto by som rada počula aj iný názor.
Aké sú Vaše odporúčania?
Ďakujem
Dobrý deň,
myslím, že prikrmovaním sa stolica zmení. Nakoľko píšete, že mal problém s toľkými druhmi mliečka, tak by som na tomto zostala, lebo evidentne je ťažké nájsť ideálne pre Vášho synčeka (čo nie je úplne ojedinelé).
Predpokladám, že teraz ako bude mať 4mesiačiky tak začnete prikrmovať. Pri prvých príkrmoch hneď dávajte aj po lyžičkách vodu. Začnite zemiak, tekvica, cuketa, mrkvičku trošku neskôr.
Probiotiká máte dobré, Colipred zrejme nemá efekt (je na vyprdkanie nie na stolicu).
Okrem toho by som si zaviedla rutinu 3x denne masáž bruška, pri prebaľovaní celými rukami v smere hodinových ručičiek aj 10 minút - začnite okolo pupka krúživé pohyby postupne zväčšujúce sa, tlak primeraný (ani silno, ale ani nie hladkanie). Mohlo by to naštartovať peristaltiku. Detičky majú masáže radi, budete to mať ako krásny spoločný čas, môžete si pritom rozprávať, pozerať sa do očí.
Nič iné Vám asi neodporučím, myslím, že stolica sa aj tak čooskoro zmení.
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas