Ako riešiť respiračný afekt u 4-mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
13. mar 2023

Dobrý deň,

môj 4-mesačný syn sa už 3x pri plači "zašiel". Prvý raz to bolo, keď mal asi 3 mesiace.

Priebeh bol nasledovný: Rozplakal sa a následne ostal v nádychu, omodrel a po asi 5 - 10 sekundách chytil dych. Vedomie nestratil ani raz. Potom si po opätovnom nadýchnutí ešte trošku poplakal, ale rýchlo sa upokojil a smial sa. Keď "bežne" plače, tak k zachádzaniu zatiaľ nedochádza. Stalo sa to len vtedy, keď sa veľmi zľakol, prípadne ho niečo zabolelo, tak hneď pri spustení plaču došlo k zájdeniu.

Robieval to aj starší syn, no až keď mal 6 mesiacov a veľmi zriedka sa mu to stáva aj teraz. Má 2,5 roka. Rovnako bez straty vedomia, len očervenie. Keď to trvá dlhšie, tak omodrie. Ja som to podľa slov rodičov robievala skoro do 5 rokov. Ja ani synovia nemáme diagnostikované žiadne neurologické a ani iné závažnejšie ochorenie.

Je nutné ísť s týmto problémom s niektorým zo synov k lekárovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie sú to bežné fyziologické stavy, ktoré odznejú vekom.

Pri zájdení sa postupuje tak, že do synčeka fuknite, zatraste ním, frknite mu vodou do tváre, aby došlo k nádychu. Niektoré deti aj odpadávajú, až kŕčujú. V tom prípade je vhodné volať sanitku a ďalej riešiť stavy s obvodným lekárom.

Ale takéto stavy, ktoré popisujete vyhodnocujem ako bežné a netreba ich riešiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas