Ako sa dieťa nakazí osýpkami?

Zodpovedané
22. jan 2021

Dobrý deň,

môjho syna čaká o pár týždňov očkovanie MMR. Zisťovala som si, že proti akým chorobám je táto vakcína.

Ako sa dieťa nakazí osýpkami?

Viem, že to prenáša človek na človeka.

Ale ako sa nakazí ten prvotný človek, ktorý to potom ďalej roznáša?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem asi kam mierite a to tam, že keďže je populácia očkovaná, tak sa nemá od koho nakaziť však?

V podstate, čisto teoreticky to dáva logiku. Proti ochoreniu sme chránení, keď funguje tzv kolektívna imunita (v prípade osýpok zaočkovanosť nad 95%). Ak by však takto uvažoval každý, prestalo by sa očkovať a tým pádom by došlo k tomu, že by sa tu ochorenie znovu rozmohlo.

Na druhej strane, nezaočkovať sa je riziko z toho hľadiska, že je svet otvorený (čo vidíme aj teraz s koronou ako to je), lebo sa cestuje, lebo sme neni zavretí a chodia ku nám ľudia z celého sveta, aj neočkovaní, aj chorí.

Tí nakazia aj nás a ďalších atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas