Ako sa lieči impetigo u dvojročného chlapca?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný syn má už dva mesiace impetigo na tvári. Momentálne mu to mám utierať čistou vodou. Detská doktorka povedala, že nemám dávať žiadne mastičky a ani lieky.

Má to kvôli tomu, že si dával ruku do plienky, keď mal stolicu. Kožná odporučila liečbu antibiotikami, ktoré mu pediatrička nepredpísala, lebo sa musia podávať injekčne.

Môže mať z toho jazvy?

Ak áno, dá sa to chirurgicky odstrániť?

Čo mu pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

liečba impetiga (nakoľko ide o bakteriálne infekciu kožných lézii) je nasledovná:

Sprvoti je možná iba lokálna liečba ATB masťami (predpíše lekár) plus niečo na dezinfekciu (či genciána, či Rivanol sol.), plus niečo na upokojenie dieťatka podľa veku a tolerancie (Dithiaden, Fenistil, Promethazin). Dieťatko nekúpať, iba sprchovať, kožu vysušovať iba poklepkávaním uteráka, každý deň iný uterák.

Ak toto nezaberá a kožné lezie sa rozširujú je potrebné celkové ATB podľa citlivosti (steru z kože).

Jazvy pri dobre liečenom impetigu nevznikajú ale ak si bude synček kožu rozškriabavat a naďalej infikovať tak k ich tvorbe môže prísť.

Vo Vašom prípade by som ešte raz navštívila kožnú lekárku. ATB sa nemusia podávať iba injekčne, určite sa nejaké (podľa citlivosti na danú batériu). Dajú aj predpísať ako sirup či tabletky.

Ak to však nepôjde inak, bude nutná hospitalizácia a liečba na detskom oddelení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas