Ako sa lieči soor u bábätiek?

Zodpovedané
4. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať ako by ste liečili soor u bábätiek. Lekárka nám kázala rozpustiť vaginálnu tabletu a tým bábätku vytierať jazyk. Dieťa sa mi však zdá príliš plačlivé, keď to robíme. A zdá sa mi, že to nepomáha.

Ako sa lieči soor podľa Vás?

Mala by som si niečo dávať aj ja na prsia, keď kojím?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdu povediac s týmto som sa nestretla ale vaginálna tableta nie je na podanie do úst a preto to neodporúčam ja, ani najnovšie články pre liečbu soor.. Je to tak povediac postup starších lekárov, možno s nim majú dobré skúsenosti ale ja ho teda nepraktizujem.

Najčastejšie v praxi taká domáca alebo prvá liečba je vytierať dutinu ústnu bavlnenou plienkou s trošičkou sódy bikarbóny. Ak to nezaberá, je potrebný predpis sirupu Diflucan.

Presne ako píšete,ak sú infikované aj bradavky, je potrebné aj preliečenie mamičky, aby ste si kvasinky nepredávali navzájom. Siahnite po nejakej antimykotickej mastičke z lekárne a potierajte si bradavky.

Pre mňa ešte výborný pomocník probiotiká v tomto prípade pre bábätko jednoznačne Probiofix baby s kmeňom BB-12 (tieto kmene sú štúdiami overené v tomto prípravku, nekupujte iný štúdiami neoverený hoci o euro lacnejší).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas