Ako správne postupovať pri zavádzaní príkrmu?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka mala 6 mesiacov, počas dňa je väčšinou dojčená a vypije aj 1 - 2 fľašky umelého mlieka. Doktor nám povedal, že už môžeme začať prikrmovať so zeleninou, ktorá je pestovaná u nás. Začali sme teda s cuketou, mrkvou, zemiakom, oranžovou tekvicou, každú zeleninu sme skúšali 3 dni. Som zúfalá z toho, ako sa všade dočítam niečo iné. Napríklad karfiol, niekto povie, že sa už môže zaviesť, niekto, že až po ukončenom 8. mesiaci. Máme prvé dieťatko a pediater nám nič nevysvetlil, len, že máme skúšať. Bojíme sa, aby sme malej neuškodili.

Aký iný druh zeleniny ešte môžeme dcérke ponúknuť?

Kedy môžem zaviesť mäso, ovocie, lepok, cestoviny, ryžu a akým spôsobom?

Akou formou mám skúsiť zaviesť lepok u tak malého dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

napíšte mi do ďalšej otázky Váš email (skopírujte tento link k tomu nech viem, že ste to vy) a ja Vám pošlem postup, ktorý radím ja. Alebo ak máte Instagram, môžete si vyhľadať môj profil pediatricka_denjas, kde som to všetko v prípsevkoch veľmi podrobne rozoberala.

V skratke - nestresujte sa žiadnymi mesiacmi ohľadom ovocia či zeleniny. Všetky druhy dieťa má do roka postupne ochutnať, je jedno kedy. 2 týždne po zeleniny pridať mäso aj žltok, po dalších 2 týždňoch ovocie na desiatu. Potom o 2 tyždne kaše - lepkové aj bezlepkové - mente. Pokračujte s bielkom, ostatnými druhmi zeleniny, ovocia, mäsa, rýb. Okolo 9. mesiaca jogurt, potom orechové maslá, koreniny. Nezabúdajte od 1. príkrmu pridávať a olej a ponúkať vodu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas