Ako urýchlime liečenie bradavice?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

môjmu predškolákovi sa urobila na ruke bradavica. Lekárka ju zamrazila a vraj o 2 týždne máme prísť znovu.

Čo robiť, aby neroznášal infekciu u nás v rodine a v škôlke?

Ako dopomôžeme rýchlejšiemu liečeniu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak išlo o obyčajnú bradavicu - verruca vulgaris, najčastejšie spôsobovaná je papilomavírusom, tak by po zvolenej liečbe zmrazením nemal byť infekčný.

Podľa viacerých názorov liečba tekutým dusíkom je najefektívnejšia. Povrchový defekt sa zhojí počas 7 – 10 dní, nezanecháva ani jazvy.

Obyčajné bradavice patria medzi najčastejšie formy bradavíc u detí. Deti sú buď postihnuté iba jednou bradavicou, ale môžu byť postihnuté aj viacerými bradavicami.

Najčastejšie sa u detí nachádzajú práve na akrálnych častiach tela - teda ruky, nohy, prsty, častejšie sú u detí s atopickou dermatitídou a suchším typom kože.

Bradavica má v počiatku vyzerá ako malý tuhý uzlíček vo farbe ostatnej kože. Postupne sa však môže zväčšovať až do veľkosti hrášku (1cm aj viac), má však drsný povrch, môže byť inak sfarbená (žltosivo), býva prítomné aj olupovanie vo forme šupieniek.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas