Ako zabrániť častému grckaniu 6-týždňového bábätka?

Zodpovedané
7. jan 2023

Dobrý deň,

môj synček má 6 týždňov a po papaní často grcká. Narodil sa s nízkou pôrodnou váhou a po pôrode schudol na 2 200 g. Jesť chce, nemá problém a od narodenia pribral už 1 800 g. Niekedy vôbec negrcne. Často grcne pri grganí takú trošku - za lyžičku. Niekedy grcne aj 3x. Keď som ho položila do postieľky, tak dvakrát grckal prúdom. Je pravda, že teraz si pýta viac papať. Posledný týždeň aj viac plače, asi ho bolí bruško.

Pediatrička nám poradila Nutriton. Po Gastrotusse mám však pocit, že grckal ešte viac.

Mám vyskúšať odporúčaný Nutriton?

Ako zabrániť častému grckaniu 6-týždňového bábätka?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, Nutriton vyskúšajte určite. Mám s ním dobré skúsenosti.

Na reflux je dôležitá aj režimová stránka:

  • Častejšie kŕmenie - menšie porcie mliečka naraz.
  • Po nakŕmení dieťa nenechávať ležať, ale dať ho odgrgnúť do vertikálnej polohy na chrbát. Nebojte sa, takto na chvíľu to určite chrbtici dieťatka neublíži. Dieťa by malo byť „vyššie“. Hlavu by malo mať na pleci rodiča.
  • Ak dieťa grcká aj v spánku, tak na spánky používať klinový matrac. Podľa štúdii dieťa nie je bezpečnejšie ukladať na bok, ale klasická poloha na chrbte s otáčaním hlavičky do strán.
  • Počas bdenia je vhodná poloha na brušku pod dozorom (ev. aj poloha chvíľkovo pasívne na ľavom boku).

Prognóza je veľmi dobrá. Drvivej väčšine detí reflux do roka úplne vymizne.

Kedy spozornieť?

  • Ak dieťa zvracia prúdom prvé mesiace života (možná pylorostenóza). Ak sa bude opakovať, tak treba upozorniť pediatričku.
  • Ak dieťa neprospieva na váhe.
  • Ak sú prítomné aj iné zažívacie problémy (bolesti bruška, nafukovanie, krv v stolici, kŕče, nepokoj v noci).
  • Ak je prítomný kašeľ.
  • Ak sa po AR formule alebo Nutritone nezlepší stav – môže ísť o prejav ABKM. Vtedy sa navrhne eliminačná diéta (UM pri alergii na BKM a matkám plne dojčených detí diéta bez mliečnej bielkoviny, prípadne aj vajca).

Držte sa

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas