Ako zlepšiť uspávanie 1,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. jan 2021

Dobrý deň,

posledné dni sa nám zhoršilo uspávanie 1,5 ročného syna. Doteraz sme pred spánkom pozreli rozprávku, vyčistili zúbky a išiel do postieľky. Vypil mliečko a zaspal do pol hodiny. Teraz je plač ešte len keď prídeme do spálne. Nechce sa prebaliť, prezliecť, ani umyť zúbky a zaspáva výhradne na rukách, keď nie na rukách, tak plač do desiatej.

Idú mu dva zúbky spodné, ale toto nerobil ani pri stoličkách a aj očné má už polku von. Niekedy sa zobudí aj v noci a musím ho dať medzi nás na manželskú posteľ a zaspáva aj hodinu. Aj denný spánok sa nám skrátil. TV pozerá veľa, ale doteraz zaspával pekne.

Čo nám odporúate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dieťatko do 2 rokov by TV nemuselo pozerať vôbec, tobôž nie veľa. Môže to mať negatívny vplyv na jeho vývoj a nič prospešné mu to neprinesie. Chápem, že Vám to zjednoduší deň, stihnete si porobiť a oddýchnuť, ale dieťatko 1,5 ročne sa ma hrať inak.

Za ten rok a pol ste si už pri dieťatku určite všimli, že čo platí dnes neplatí zajtra, a tak je to aj s uspávaním a spánkom. Keď Vám momentálne platí uspávanie nosením na rukách, noste ho.

Zhoršený spánok určite môžete dať do asociácie so zubami, to že doteraz bolesť znášal dobre neznamená, že teraz ju bude znášať tak isto. Idú mu zúbky,, evidentne chce viac cítiť Vašu blízkosť a lásku, poskytnite mu ju. Časom sa to vráti do starých koľají a spánok bude lepší.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas