Ako zmierniť kašeľ u 5-ročného chlapca?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

náš 5-ročný syn od piatka kašle. V piatok večer mal zvýšenú teplotu cca 38°C, cez víkend nič. Kašeľ pretrvával. Chvíľami sme mali pocit, že sú to priedušky. Pri behaní musel zastať a rozdychávať. Dnes som bola s ním u zastupujúcej doktorky, lebo kašeľ sa nelepší. Všetko mal čisté. Des večer mu opäť vybehla teplota na 38°C a potom sa začala sama zrážať.

Keď sa ho pýtam, či ho niečo bolí pri kašli, tak povie nie (na začiatku vravel hrdlo). Zvykne sa niekedy pri kašli chytať medzi priedušky a hrdlo. Keď mal podobný stav naposledy - kašeľ a kolísanie teplôt, tak to vyústilo do zápalu pľúc.

Čo mu môže byť a ako mu pomôžeme?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade by som spravila domáci test na Covid-19. Ak teplota bude trvať viac ako 3 dni, tak je vhodné nové vyšetrenie u doktorky.

Dovtedy pokojový režim. Ak má hlieny smrkať, inhalovať Vincentku. Ak ho bude bolieť hrdlo, tak Glimbax.

Neviem aký je kašeľ - či suchý, dráždivý či vlhký. Podľa toho liečba (pri vlhkom - ako odkašliavanie - Solmucol, pri suchom dráždivom Tussin kvapky).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas