Akú liečbu zvoliť pri akcentovanej bronchovaskulárnej kresbe?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

moja 4,5-mesačná dcérka absolvovala RTG vyšetrenie so záverom: Akcentovaná bronchovaskulárna kresba. Aktuálne prekonáva ťažký kašeľ, ktorý bol spočiatku 4 dni silno dráždivý. Kašľala nonstop, lekárka jej predpísala Dithiaden a kašeľ sa zmenil na veľmi produktívny. Teraz užíva Erdomed už 5.deň, ale nie je tam nejaká výrazná zmena. Trošku lepšie spí v noci, ale pribudol jej zelený soplík. No kašeľ pretrváva, teda okrem noci. Hlavne ráno, počas dňa kedykoľvek a viac kašle pri zvýšenej aktivite.

V akej liečbe by ste odporúčali pokračovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

akcentovaná bv kresba znamená, že je trošku zvýraznenie, ktoré nemusí nutne znamenať zápal. Zvolila by som pravdepodobne rovnako symptomatickú liečbu ako vaša pani doktorka. Ak bude stav s kašľom pretrvávať viac ako 10 dní, treba kontrolné vyšetrenie a zhodnotenie stavu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas