Aký dopad majú kiahne na zdravie detičiek do 1 roka?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

chystáme sa s 11-mesačným synom stráviť víkend u rodičov, kde sa máme stretnúť aj s mojou sestrou a malým synovcom. Ten však chodí do škôlky, kde sú momentálne kiahne. Bol chorý a do škôlky nastúpil len pred pár dňami. Plánujem dať zaočkovať syna, keď bude mať 15 mesiacov.

Je vhodné absolvovať návštevu?

Aký dopad majú kiahne na zdravie detičiek do 1 roka?

Ďakujem

Dobrý deň,

dopad na zdravie je v podstate porovnateľný ako u starších detí - môžu mať horúčky, pomerne veľký kožný nález, niektoré ojedinelé komplikácie (zápal pľúc či infekcia kožných lézií).

Či je vhodné absolvovať návštevu Vám neviem zaručiť. Ak bol v kontakte s dieťaťom, ktoré sa následne (do dňa) vyhádzalo, tak je vysoko pravdepodobné, že do 14 dní od kontaktu ochorie na ovčie kiahne aj on.

Infekčné je dieťa pár dní pred vyhádzaním sa vyrážok, nie až v deň vyhádzania sa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas