Aký je váš názor na vývin môjho 11 mesačného syna?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

s manželom máme 11 mesačného chlapčeka. Manžel má troch nevlastných súrodencov - z otcovej strany dvoch bratov (zdravých) a z maminej strany jednu sestru (je autistka). Môj problém je v tom, že svokra stále tvrdí, že môj synček zaostáva a nonstop ho porovnáva so svojou dcérou (autistkou).

Môj synček krásne štvornožkuje od 7. mesiaca, stavia sa popri nábytku a už začínajú byť náznaky chodenia. Avšak svokra tvrdí, že už mal dávno behať. Ďalším problémom je to, že mi tvrdí, že by mal vedieť napodobniť zvieratá atď. Avšak synček je šikovný:

  • keď mal 5 mesiacov povedal mama, teraz rozpráva mama, baba, tata, dede, jeeej, mňam, ešte a nejaké ďalšie slová.
  • od 7. mesiaca vie dať ťap ťap, vie dať serus, manžel ho dokonca naučil pozdrav "daj päť", ďalej vie malý dať pá pá, keď poviem haló haló, malý si vie dať rúčku na uško, vie napodobniť zvieratko, dokonca keď sa hráme opakuje po mne veľa vecí. V spálni mame s manželom obraz, keď sa ho opýtam kde je mamka, ukáže na obraz. Keď sa ho opýtam kde je Matúško, vie sem - tam ukázať na seba. Ak niečo chce, natiahne rúčku a ukazuje (avšak ešte nie prštekom).

Chodíme po výletoch, veľa s malým plávať, nebojí sa vody ani druhých ľudí, každému podáva rúčku. Avšak svokra tvrdí, že je to málo a že si mám pýtať žiadanku na neurológiu. Keď jej poviem, že mám svoju pediatričku tak mi tvrdí, že dnešným lekárom sa nedá veriť. Neustále môjho malého porovnáva s jej dcérou. Môj synček ju dokonca ani nechce, keď ju vidí alebo ho vezme tak hneď plače.

Malý vydáva aj rôzne zvuky napr. kričí a pritom si rozpráva alebo vrčí (odkedy mu idú zúbky), aj toto je pre ňu dokonca znak autizmu. Naozaj sa to nedá už vydržať a začínam aj ja na malom hľadať znaky autizmu ako nejaká hysterka, pritom pediatrička tvrdí, že malý je šikovný a nevidí na ňom nič zlé.

Prosím vás o váš názor.

Ďakujem.

Dobrý deň,

vývoj Vášho synčeka sa mi zdá byť úplne primeraný veku, v niečom až "popredu". Je veľmi šikovný. Nič z toho, čo opisujete mi nepríde ako rizikový náznak pre PAS (poruchu autistického spektra). Rozumiem obavám svokry, určite to nemyslí zle, že "všade" vidí náznaky, po jej negatívnej skúsenosti. Osobne by som dieťa nikam neodosielala, a tešila sa z jeho šikovnosti a zdravia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas