Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký má byť pitný režim 3 - 4 mesačných detičiek, ktoré sú na umelom mlieku?

Zodpovedané
18. okt 2019

Dobrý deň,

moja dcérka pila každé 3 - 4 hodiny 150 ml mlieka, okrem noci. Tam len 1 raz. Ja som jej okrem mliečka moc iných tekutín nepodávala. Je čulá a vyzerá byť spokojná.

Ako sa prejavuje dehydratácia?

Koľko tekutín by mala prijať?

Je umelé mlieko považované za tekutinu?

Včera bola očkovaná, veľkú časť dňa prespala. Ja som ju na kŕmenie nebudila, keďže cez deň spi max. 4,5 hodine. Večer sa mi zdala horúca, na noc som jej dala ponožky. O chvíľu kýchala a mala ľadové nohy so studeným potom. To sedela a hrala sa v kresielku. Keď som ju vzala na rovnú podložku, tak kopkala nožičkami.

Môže jeden deň spôsobiť dehydratáciu?

Mám veľké obavy. Ešte by som chcela doplniť, že bábätko sa mi zdá dosť bledé. Podľa fontanely to neviem určiť, má ju dosť maličkú.

Koľko mokrých plienok by mala mať?

Má ich 5 - 6 ks, niekedy viac. Keď je rozbalená, tak sa pociká. Plienočky sú občas aj ťažšie, čo sa počíta za 2 ks.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade pre 3-4 mesačné detičky je umelé mliečko (alebo materské mliečko) zároveň strava aj tekutina, žiadne iné tekutiny detičky nepotrebujú. Tekutiny zavádzame až zavádzaním príkrmov.

Dehydratácia sa prejavuje tak, že dieťatko málo ciká. Plienky nie sú mokré menej 5-8x denne.
Počet mokrých plienok Vašej dcérky je teda v norme, stráca záujem o okolie, má prepadnutú fontanelku. Z toho, čo píšete Vaša dcérka nejaví žiadne známky dehydratácie.

To, že bola po očkovaní viac spavá, večer horúca a následne kýchala a mala studené nožičky je predpokladaná reakcia po očkovaní. Zrejme jej trošku stúpla teplota. Toto sú príznaky stúpajúcej teploty. Takže bolo treba zmerať a ak by bola v konečníku po odpočítaní 0,5st.C vyššia ako 38st.C tak bolo treba dať od teploty.

To, že sa Vám javí bledá neznamená asi nič, nakoľko je na umelej mliečnej formule. Nepredpokladám, že by mala výraznú anémiu (to je problém skôr dojčených detí).


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas