Aký máte názor na PEP test?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom PEP testu. 6 ročnému synovi vyšiel pozitívny výsledok, ale náš pediater sa veľmi neprikláňa k refluxu. Vraj PEP test nie je veľmi spoľahlivý. Na ph metrii sme ešte neboli. Neviem však, čo synovi štartuje kašeľ pri refluxe. Čo je to jedlo alebo virózy.

Keď sme prišli od mora, nekašlal vôbec a nemal ani antirefluxnú diétu. Jedol všetko, len mal stále hlieny v hrdle. Začal chodiť už tretí rok do škôlky a už kašle. To bude mať teraz stále kašeľ bez choroby celý rok a hlavne v noci a ráno. Kašeľ je hrncový a aj vlhký. Všetky ostatné vyšetrenia má spravené.

ORL a aj alergie má v poriadku.

Aký je Váš názor na PEP test?

Môže mať reflux i napriek tomu, že teraz 2 mesiace vôbec nekašlal a úplne všetko jedol?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

PEP test je test na vyšetrenie refluxu - neinvazívny, bezbolestný, ľahký a hlavne rýchly.

Preto najmä pre deti by mal byť vhodnou diagnostickou metódou.

Pri tomto vyšetrení sa zisťuje hladina pepsínu v slinách, ktorá je výrazne zvýšená u pacientov s refluxom. Ak teda synček mal pozitívny PEP test je pravdepodobné, že má reflux, avšak ako píšete klinicky to až tak nie je jednoznačné.

Ja by som sa asi priklonila k skúšobnému podávania liekov na reflux a synčekovi objednala ORL vyšetrenie k vylúčeniu patológie z tejto strany (adenoidy), ktoré môže spôsobovať kašeľ. Prípadne imunoalergológiu (alergia, začínajúce astma).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas