Aký vplyv má respiračné ochorenie na očkovanie DTP vakcínou?

Zodpovedané
15. jan 2023

Dobrý deň,

dcéra má 5,5 roka a 12.1.2022 bola preočkovaná vakcínou Infanrix Polio. Lekárka ju v rámci preventívnej prehliadky pred očkovaním aj vyšetrila, bola v poriadku. Do 12 hodín od očkovania sa neobjavil žiadny vedľajší účinok, teda okrem bolestivej ruky v mieste vpichu, ktoré bolo mierne červené. Miesto sme chladili, ruku šetrí, vie s ňou limitovane hýbať. Nemala ani nemá žiadne extra lokálne reakcie. Až nad ránom začala dcére stúpať teplota a začala som si všímať, že v spánku často prehĺta. Ráno sa zobudila a začala pokašliavať, teplota sa jej dnes predpoludním vyšplhala na 38,5 °C. Keďže neklesala ani po 1,5 hodiny, podala som jej Nurofen sirup. Inak je len mierne unavená a správa sa ako inokedy, jesť jej chutí. Obávam sa teraz reakcie, pretože očkovať sa nemá, keď je dieťa choré.

Môže mať upchatý nos, kašeľ, teplota, žiadne lokálne reakcie v mieste očkovania súvis, alebo sa ku tomu pridružila aj nejaká infekcia?

Neovplyvní respiračná infekcia efekt očkovania?

Nezhorší sa choroba práve kvôli súbežnému zaočkovaniu?

Aké príznaky by som mohla očakávať v najbližších dňoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie, resp. odpoveď tela na očkovanie by nemala byť ovplyvnená tým, že prebieha respiračné ochorenie. Je to pre telo záťaž navyše. "Musí" bojovať proti vírusovej infekcii a teoreticky mu to teda môže trvať dlhšie ako bez toho ako keby nebolo očkované.

Aké príznaky očakávať sa nedá povedať. To závisí od toho, že aké vírusové ochorenie prekonáva.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas