Boli to ovčie kiahne?

Zodpovedané
9. júl 2022

Dobrý deň,

plánujem dať syna zaočkovať proti ovčím kiahňam, ale spomenula som si, že v 2019 prekonal ochorenie, pri ktorom doktorka nepovedala na 100 %, čo to bolo. Predpoklad je, že mal chorobu RNU. Priebeh bol 1 deň horúčka, na ďalší deň sa mu začali objavovať pupáčiky. Mal ich v oblasti konečníka, na ritke, na chodidlách, na rukách, pár kusov mal aj na brušku (na trupe). Keďže bol nedávno v kontakte s chlapčekom, ktorý dostal kiahne, oddialili sme očkovanie o pár týždňov neskôr (v poradni ste odpovedali na moju otázku, vďaka za ňu).

Ak by sme ho dali zaočkovať a v minulosti kiahne prekonal, môže mu to ublížiť?

Alebo by sme s ním mali ísť pred očkovaním na test, ktorý potvrdí alebo vyvráti protilátky?

Zasielam aj pár fotografií vyrážok.

Ďakujem vopred za radu.

Dobrý deň,

z fotiek by som povedala, že na kiahne to nevyzerá. Test protilátok z krvi môže však urobiť pediater, pokiaľ sú neistoty (skôr by som povedala, pokiaľ má neistoty pani doktorka, ktorá vtedy aj synčeka videla a teda vie si zhodnotiť či išlo o kiahne).

Ak by sa aj očkovala osoba, ktorá kiahne prekonala, nič jej však nehrozí - len je to "zbytočné".

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas