Čím je spôsobená bolesť nožičiek dvojročnej dcérky?

Zodpovedané
7. mar 2019

Dobrý deň,í

moja dcérka má 2 roky a 8 mesiacov a sťažuje sa na bolesti nožičiek. Vymenili sme topánočky, je to trošku lepšie, ale ešte sa sťažuje. V noci zle spí, mrnčí a mrví sa a sem tam ako keby kopala nôžkami. Chystáme sa pre istotu na krv, ale to až v pondelok.

Čo jej môže byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

u Vašej dcérky pravdepodobne pôjde o tzv. rastové bolesti. Rastové bolesti sú bolesti, ktoré najčastejšie postihujú dolné končatiny, výskyt medzi deťmi je až do 20% vo veku 3 – 14 rokov.

Najčastejšie sa objavujú večer, v noci, dokonca niekedy sú príčinou budenia sa zo spánku. Pomerne častý je súvis s námahou a športovou aktivitou.

Postihnuté sú stehienka, predkolenia, päty. Prognóza je dobrá, bolesti sa postupne zmierňujú a nakoniec z nich deti „vyrastú“. Pri nejasnostiach sa typicky robí krvné vyšetrenie (u dcérky plánované) evidentne rtg vyšetrenie, ktoré sú pri tomto type bolestí negatívne.

Dôležitá je trpezlivosť rodiny a detičiek. Na zmiernenie bolesti je možné podávať nesteroidné antiflogistiká (paracetamol, ibuprofen) - niekedy stačí večerná dávka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas