Čo odporúčate pre neustále zahlienené 4,5 ročné dieťa?

Zodpovedané
4. apr 2019

Dobrý deň,

môj 4,5 ročný syn je od nástupu do škôlky v roku.2017 neustále zahlienený. Začne to soplíkom a potom mu to stečie, z čoho začne silno vlhko kašľať. Choroba niekedy trvá aj 2-3 týždne, potom ide na týždeň do škôlky a opäť to isté.

Nos čistíme morskou vodou, od kašľu dávam Solmucol,Mucosolvan, Ambrobene. Nosné mandle nemá zväčšené.

Bola mu zistená alergia na roztoče, pele tráv a raž. Užíva Spirabel každý večer a Vibovit.

Aké vyšetrenia máme s ním absolvovať?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko ste sledovaný imunoalergológom aj ORL lekárom, neviem Vám viac moc ani čo doporučiť.

Čo sa týka liekov, dúfam, že neužíva všetky mukolytiká naraz (Mucosolvan, Solvolan a Ambroxol). Je častejšie chorý, možno cestou imunoalergológa vyšetrenie imunity a nasadenie liečby na zvýšenie imunity (bakteriálne lyzáty - Ribomunyl, Bronchovaxom...) - to už ale zváži lekár, či je liečba potrebná, alebo ide o bežné detské virózy.

Predškolské dieťa môže byť aj 6x do roka choré, nie je to známka poruchy imunity (ak nejde o vážne bakteriálne infekcie s nutnosťou opakovanej ATB liečby). Možno treba synčeka nechať doma dlhšiu dobu...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas