Čo spôsobuje nadmerné potenie 2-ročného chlapca?

Zodpovedané
3. okt 2022

Dobrý deň,

môj syn má 2 roky a 4 mesiace a trápi ma jeho nadmerné potenie. V noci, najmä ihneď po zaspatí, ale v podstate asi celú prvú polovicu noci býva veľmi spotený na hlavičke a chrbátiku. Vankúš pod ním je celý mokrý, pyžamko úplne mokré, väčšinou ho za noc aj 2x prezlečiem. Zakrývam ho iba po pás a v izbe je primeraná teplota.

Takto sa zvykol potiť aj ako malé bábätko, no samé to prestalo okolo 15. mesiaca. Pred mesiacom to zase začalo.

Čítala som, že to môže byť nedostatkom vitamínu D. Ešte stále mu dávam Vigantol 2 kvapky, no nie každý deň. Možno 3x týždenne.

Môžem mu aj v tomto veku dávať každý deň Vigantol?

Čo iné môže spôsobovať takéto potenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vigantol mu dávať môžete - najmä v zime sú 2 kvapky denne naozaj vhodné. Nepredpokladám žiadny medicínsky dôvod. Teda ak sa bežne vyvíja, prospieva a nakoľko ide o potenie počas spánku, nie cez deň.

Pravdepodobne je neprimerane oblečený, alebo je pre neho v izbe príliš teplo.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas