Čo znamená, keď dieťa vyplazuje jazyk do strany?

Zodpovedané
29. mar 2022

Dobrý deň,

moja 15 mesačná dcérka už pár týždňov vyplazuje jazyk s tým, že ho zatáča doľava. Od malička nebol problém, vyplazila ho bez problémov (bola dojčená bez ťažkosti). Dokonca sme sa čudovali, že ho má riadne dlhý a s uzdičkou určite problém nemá.

V poslednom obdobi sa naučila pekne vyplaziť napr. pri vete “ako vyplazuje jazyk psíček?” A vyplazovala ho pekne rovno. Za posledný možno mesiac-dva som si však všimla, že plazí stále len naľavo. Od 12m chodí a teda vyskytlo sa aj viacero pádov. Zatiaľ však nič s výraznejším zranením, občas škrabanec/modrina.

Je dôvod na obavy, máme to ísť niekam skontrolovať, alebo to postačí sledovať?

Nerada by som zanedbala niečo vážnejšie. Výraznejšie odchýlky v správaní, či mimike sme nespozorovali.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neviem o žiadnom možnom patologickom stave, ktorý by sa takto dlhodobo prejavoval.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas