Čo znamená ptóza ľavého viečka u skoro ročného dieťaťa?

Zodpovedané
29. jún 2021

Dobrý deň,

skoro ročný synček má od narodenia jedno očko viac privreté. Narodil sa predčasne v 36. týždni a vákuom ho ťahali von. Deň bol v inkubátore a oživovaný. Naša pediatrička najskôr mu napísala do záznamu, že má užšie očne štrbiny.

Teraz nás poslala na neurológiu a očné kvôli podozreniu na ptózu ľavého viečka.

Čo to znamená?

Môže byť nejako mentálne postihnutý?

Ako sa to dá riešiť?

Ja mám tak isto oko. Myslela som si, že to má po mne - čiže genetika. Doktorka si to nemyslí. Inak je to šikovný chlapček, ktorý je viac citlivý a uplakaný.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ptóza je pokles viečka. Nie je to samé o sebe žiadna diagnóza - je to pomenovanie toho, že je poklesnuté.

Ako sa ma tú foto prizerám, tak mne sa skôr naozaj zdá, že je to taký tvar očka ako aj Váš.

Každopádne nič sa nezanedbá, ak synčeka pozrie neurológ a očný lekár.

Liečba môže byť od cvičení až po operáciu, ale to už rozhoduje špecialista. Neviem sa k tomu vyjadriť.

Nesvedčí to určite o žiadnom mentálnom postihnutí, ani to nijako nesúvisí!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas