Čo znamená sideropénia u 15 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
18. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sideropénie.

Môže súvisieť sideropénia s mierne zvýšeným AST do hodnoty 1 u 15 mesačného dieťaťa?

Čo znamená sideropénia?

Dá sa to vyliečiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

mierne zvýšené AST a sideropénia spolu nesúvisia. Zvýšená hodnota AST u detí občas býva. Ak nie je nad 1 a ostatné pečeňové enzýmy sú v norme, tak sa stav "nerieši".

Sideropénia je zížená hladina hemoglobínu z dôvodu nízkych zásob železa v organizme dieťaťa. Podľa hodnôt sa odporučí diéta - železo obsahuje najmä mäso, alebo liečba Maltofer sirupom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas