Čo znamená vlhký studený pot u dvojročného dieťaťa?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

môj dvojročný syn máva občas vlhké spotene a studené ruky, predlaktia a aj ramená. Keď sa ho chytím, tak cítim aké ich má studené a vlhké. A to najmä po fyzickej aktivite.

Je to v poriadku?

Počula som, že studený pot je u dospelých znakom problému.

Ďakujem

Dobrý deň,

môže signalizovať teplotnú nepohodu - nadobliekanie, ale deťom sa potia ruky aj nohy.

Niekedy za to môže zvýšená činnosť štítnej žľazy, ktorá sa vyšetruje odberom krvi - vyšetria sa hormóny ŠŽ a zistí sa, či je v poriadku.

Ak je to však najmä po fyzickej aktivite, tak je to klasický príznak spotenia sa. Pot na ňom chladne, ako ho "ovieva" vzduch, a preto je studený. Samotný studený pot nie je znakom problému.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas