Dá sa preplachovaním nosa u detí zbaviť hemofila?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

môjmu 5-ročnému synovi z výteru z nosa zistili bacil hemofil. Mal kašeľ a zelené soplíky. Užíval Pamycon, ale zelené soplíky pretrvávajú. Kašeľ ustúpil. Teplotu nemá. Robím mu preplach nosa konvičkou a dávam mu Kapucínku a Sinupret. Sople má už 11 dní.

Je potrebné opätovne navštíviť pediatra, aby mu predpísal antibiotiká?

Alebo je preplachovaním nosa možné zbaviť sa hemofila?

Je vhodné naparovanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, predpis antibiotík v prípade nálezu hemofila z výteru nie je potrebný - iba v prípade klinických známok infekcie ako vysoká zápalová aktivita z krvi, celkový zlý stav dieťaťa a horúčky.

Hemofil je baktéria, kotrá sa úplne bežne nachádza v node zdravých jedincov a nie je teda cieľom sa ho zbavovať. Pravdepodobne nebude v jeho nošteku "žiť" celý život, ale nateraz tam je a je to úplne v poriadku.

Soplík je na 95% inej - vírusovej etiológie.

Konvičkovanie ako nástroj na podporu imunity proti škôlkarskym soplíkom je super vec, ale žiadnej baktérie sa tak nezbavíte. V tomto prípade to ale ani nie je cieľom, ako som písala vyššie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas