Dá sa z CRP zistiť šiesta choroba?

Zodpovedané
15. okt 2019

Dobrý deň,

včera večer mal syn teplotu po odčítaní okolo 38,5°C. Dnes sme boli u doktorky a urobila mu CRP. Výsledok bol dobrý. Pediatrička mi hovorila, že by to mohli byť zúbky. Kamarátka ma vystrašila, že by to mohla byt aj šiesta choroba.

Dá sa z CRP zistiť šiesta choroba?

Ďakujem

Dobrý deň,

po prvé, z CRP vieme odlíšiť bakteriálnu infekciu od vírusovej resp.od zdravého stavu. Ak bolo CRP dobré, tak z toho vyplýva, že buď ide o virózu alebo o zúbky.

Po druhé, kamarátka Vás nemá čím vystrašiť. Šiesta choroba patrí medzi bežné detské ochorenia a ak ju aj synček má, nie je to nič na strašenie. Spôsobuje ju vírus. Jej typický priebeh je 3 dni vysoké horúčky, potom sa dieťa na tele vyhádže a už je bez teploty.

V liečbe je potrebné zodpovedne znižovať teplotu (ak je nad 38,5°C) a dbať na pokojný režim a dostatok tekutín. Nič iné nie je potrebné. Vyrážka z kože zmizne sama do týždňa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas