Dcéra padá, naráža, stúpa na hračky a zle rozpráva. Je potrebné ju vyšetriť?

Zodpovedané
1. okt 2021

Dobrý deň,

mám štyri detičky a u tretej 4,5 ročnej badám, že stále padá, potkne sa, buchne sa, rýchlo sa zvrtne a narazí. Oči ma podľa pediatra v poriadku. Vraj je len veľmi akčná. Toto trvá už aspoň dva roky. Ona si nevšimne, že stupí na hračku a letí s ňou. Je veľmi zaujatá na tú svoju vec, pre ktorú ide a nevníma nič. Zrámuje aj druhé deti, alebo pri svojom vstávaní ich buchne svojim telom. Potkne sa o vlastné nohy na rovnom chodníku. Rovnováhu drží dobre na odrážadle. Aj bicyklovať skúša, len nemáme pre ňu vhodnú veľkosť.

Nemám pocit, že by to bolo nutné riešiť, no manžel to chce riešiť. Vraj žiadne dieťa toto nerobilo a trvá to už dlho. Okrem toho celého zle rozpráva. Nie je jej rozumieť. Písmena S,C a L je pre ňu problém.

Nerozumie niektorým slovám. Keď ju pošlem niekam po niečo, tak veľakrát nevie čo chcem. Odloží a netuší, kde to dala. Máme doma systém ukladania hračiek. Keď upratuje ona, tak je to kade tade. Len nech je to rýchlo.

Je taká nedôsledná aj v upratovaní a aj dokončovaní. Dolíže lízatko a paličku nechá hocikde. Jej mladší súrodenec vie, kde to patrí. Ona nechá wc papier na zemi. Necháva tiecť vodu. Neodloží si obuv, tanier...
Muž si myslí, že je zaostalá. Ja si myslím, že niečo jej ujde. Ale keď si nepamätá čo kde položí, tak je mi to zvláštne. Aj na ulici sa pustí a chvíľu sa stratí.

Keď si čítame, tak nikdy pri nás nesedí a nepočúva. Nevydrží pracovať za stolom, stále odbieha. Vždy si nájde niečo iné. Iba s koníkmi sa hrá aj hodinu.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím, že je vhodné neurologické vyšetrenie. Ste rodičia, zdá sa Vám dcérka iná ako Vaše ostatné deti, dajte na intuíciu. Za vyšetrenie nič nedáte.

Môže ísť o poruchu pozornosti. Nevravím, že hneď o ADHD ale niečo týmto štýlom.

Čo sa týka rozprávania určite je vhodná logopédia, ak Vám tak v škôlke ešte neodporučili tak odporúčam konzultáciu logopéda.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas