Dieťa otáča hlavičku do jednej strany. Máme ísť k odborníkovi?

Zodpovedané
3. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať o pár dní 3 mesiace a krásne drží hlavičku pri pasení koníkov. Ale pozerá len do jednej strany a má ju príliš vytočenú. Občas sa pozrie rovno, avšak do druhej strany vôbec nie. Snažím sa ju motivovať, no hlávku neotáča na druhú stranu.

Žijeme v Anglicku a tu pravidelne kontroly nie sú. Inak hlávku otočiť vie. Keď leží, tak v polohe na chrbte preferuje presne opačnú stranu, pozerá sa do jej ľavej strany a nechce sa pozerať doprava. Ak pasie koniky, tak práveže hlavička je otočená doprava. A ešte som si všimla, že pri pozeraní vpravo jej obidve očká idú do kútikov.

Máme vyhľadať nejakého odborníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka podľa obrázka krásne drží hlavičku. Je možné že ide o skrátenie m. sternocleidomastoideus a hornej časti m. trapezius v dôsledku čoho je fixácia tejto polohy (tzv.torticollis), avšak je možné že postupne vekom a správnym polohovaním a ukazovaním hračiek, prihováraním sa z druhej (ľavej) strany sa stav upraví aj spontánne.

Neviem ako je to v UK s rehabilitáciami. Ak existujú rehabilitačné sestry mohli by ste dohodnúť stretnutie a ukážu Vám ako s dcérkou prípadne cvičiť. Najčastejšie sa používa forma Vojtovej metódy, klasické vyťahovanie a polohy, masáže svalu.

Vo veľa prípadoch pomôže cvičenie, občas to ide aj bez cvičenia (mamičky potom povedia, že zanedbávali cvičenie a zlepšilo sa to aj tak). Avšak ak sa stav nebude lepšiť aj po sedení, alebo je dcérka celkovo svalovou slabšia (hypotonická), bolo by vhodné aj vyšetrenie detským neurológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas