Dvojročný syn má hrčky na krku. Mám s ním ísť na vyšetrenia?

Zodpovedané
13. aug 2020

Dobrý deň,

mám dvojročného syna, ktorý sa narodil v 31. týždni. Nedávno som si všimla, že má na oboch stranách krku malé hrčky. Nevidno ich stále, iba keď sa otočí na jednu alebo druhú stranu.

Pediater nám povedal, že si z toho nemám nič robiť. Vraj sú to len cysty alebo hormonálne hrčky a že z toho vyrastie.

Naozaj je to tak, alebo mám s ním niekam ešte ísť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

neviem ako prišiel lekár pohľadom na to, že by to mali byť cysty a už vôbec neviem čo myslel tým, že sú to hormonálne hrčky (také niečo neexistuje).

Podla mňa je najpravdepodobnejšie, že ide o lymfatické uzliny, ktoré bývajú na krku u detí bežne viditeľné, nebolestivé, zväčšené, v dôsledku reakcie lymfatického systému na rôzne podnety.

Odporučila by som objednať sa na sonografické vyšetrenie krku, kde sa veľmi ľahko zistí či ide o uzliny alebo o cystu. Pretože je to veľký rozdiel.

Sonografia krku trvá cca 10 minút je nebolestivá, nemá žiadne nežiaduce účinky. Len detičky v tomto veku pri nej plačkajú, takže toto vyšetrenie dávať "iba" kvôli zväčšenej uzline je podľa mňa zbytočné.

Iný prípad je keď mám podozrenie, že uzlina nie je "štandardná" že nemizne, ba zväčšuje sa, je nepohybliva, bolestivá atď.

Na sonografiu krku potrebujete výmenný lístok od obvodného lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas