Dvojročný syn vonku stále papá hlinu a piesok. Môže mu chýbať nejaký vitamín?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deňn,

môj skoro dvojročný syn vonku stále papá hlinu, piesok a doma surové zemiaky.

Môže mu chýbať nejaký vitamín?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri jedení nejedlých vecí hovoríme o pica syndrome. Treba synčekovi dohovárať, vysvetľovať. Môže súvisieť aj s nedostatkom železa, zinku či iné. Navyše jedenie piesku, z verejných pieskovísk, môže spôsobovať parazitárke ochorenia - túlavé mačky sa do piesku môžu vykadiť.

U detí je to alepomerne časté, väčšinou nejde o nedostatok niečoho ale o správanie, ktoré sa dá dohovorom zmeniť. Jedine ako sa dá zistiť nedostatok látok, je odber krvi cestou OL.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas