Hnačka a soplíky u trojtýždňového bábätka. Mám vysadiť lieky?

Zodpovedané
11. sep 2020

Dobrý deň,

mám trojtýždňové bábätko, ktoré má už týždeň soplíky. Boli sme aj u lekárky a tá nám predpísala Sinupret a kvapky do nošteka Pamycon. Dnes malého začalo bolieť bruško.

Do obeda bol spokojný a k večeru začal byť nervózny. Začalo mu škvŕkať v brušku a je až počuť ako šplechne do plienky. Prvá stolica bola žltá ale akoby s penou a ostatné tri tiež žlté ale prídu mi riedke a už bez peny. V brušku mu stále škvŕka. Prdíky odchádzajú, ale každý si odplače.

Papá normálne.

Môže to byť tými liekmi?

Mám ich radšej vysadiť?

Užíva aj Vigantol.

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne by som trojtýždňovému bábätku Pamycon do nošteka nedávala (aj keď synčeka som nevyšetrila, možno nález naozaj bol na lokálne antibiotiká).

Ja odporúčam najprv pri soplíkoch novorodencov ošetrovať sliznicu nošteka materským mliečkom (ak máte tak - odstriekať si na vatovú tyčinku a tým vytrieť), prípadne izotonickou vodou.

Čo sa týka Sinupret kvapiek (ja sa snažím novorodencov čo najmenej zaťažiť čímkoľvek "navyše"). Sú to kvapky na rastlinnej báze, a píše sa, že môžu spôsobovať aj bolesť brucha, ale nie sú informácie vyslovene u novorodencov.

Novorodenec má ešte nezrelý gastrointestinálny trakt a má iba papať mliečko. Ja osobne by som na to išla opatrnejšie a skôr teda ošetrovala sliznicu nošteka lokálne buď mliečkom alebo izotonickou morskou vodou. Lieky by som vysadila (ak to nie je vyslovene zlé, ale to bohužiaľ neviem posúdiť cez internet).

Či je však súvis medzi liekmi a bolesťou bruška sa nedá povedať - asi môže ,ale aj nemusí. To, že počuť šplechnutie do plienky, prípadne je stolica občas redšia nie je nič "nebezpečné", chorobné. Je to v norme. To, že plače pri prdíkoch, treba mu asi trošku pomôcť cvičením s nôžkami - priťahovať k brušku aj tak silnejšie. A denne masírovať bruško aj 3x po 3-5 minutiek. Na nete je veľa videí ako na to.

Vigantol určite ponechať do 3 rokov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas