Je asymetria v sedení 9-mesačného bábätka dôvodom navštevy fyzioterapeuta?

Zodpovedané
5. jan 2023

Dobrý deň,

môj syn začal sedieť, keď mal 7 mesiacov. Aktuálne má skoro 10 mesiacov a skoro vždy si sadá len cez pravú nôžku (cez bočný sed). Počas sedenia ju skoro vôbec nevystiera. Cez ľavú nohu som ho videla sadnúť asi 5x za tie 2 mesiace. Keď som to konzultovala s našou pediatričkou v poradni. Tá povedala, že pokiaľ štvornožkuje symetricky, tak to nemám to riešiť. Štvornožkuje normálne, teda zapája všetky končatiny rovnako symetricky. Skúšam ho doma stimulovať, aby si sadal cez ľavú nôžku, ale zatiaľ bez úspechu.

Mala by som navštíviť fyzioterapeuta?

Ďakujem

Dobrý deň,

preventívne by som odporučila vyšetrenie fyzioterapeutom. Možno Vám povie, že je to v poriadku a nie je to nič čo by bolo nutné korigovať. Ale radšej spraviť "o krok naviac" ako potom riešiť fixovanú asymetriu vo veku, kedy sa s deťmi zle spolupracuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas