Je bezpečné očkovanie v čase, keď sú prejavy atopického ekzému celkom výrazné?

Zodpovedané
9. apr 2022

Dobrý deň,

u skoro trojmesačnej plne dojčenej dcérky sa objavil zhruba v 8. týždni atopický ekzém. Najskôr bol len na líčkach, teraz ho má už po celom tele. Okrem toho som spozorovala, že jej občas škvŕka v brušku. 1 až 4x denne má žltooranžovú stolicu. Občas zelenkavú, redšiu a hlienovitú. Štrajkuje v dojčení. Na kŕmenie využívam čas, keď je v polospánku. Vtedy sa napapá.

Už mám 10 dní vysadené mlieko a mliečne výrobky, zmenu zatiaľ nevidno. Kožný nález sa mení denne. Raz to vyzerá lepšie, začervenanie ustúpi a potom sme na tom istom, zvýrazní sa. Ošetrujeme 2x denne prípravkami Bioderma Atoderm. Kúpeme sa obdeň.

Bolo by vhodnejšie denne?

Budúci týždeň nás čaká prvé očkované, ktorému nie som momentálne veľmi naklonená.

Mohlo by ísť o ABKM?

Mám vylúčiť zo stravy aj ďalšie alergény?

Stretla som sa aj s názorom, že hlienovitá stolica je normálna, že to netreba riešiť.

A čo očkovanie v čase, keď sú prejavy atopického ekzému celkom výrazné?

Ďakujem

Dobrý deň,

kúpanie je vhodné denne. Skúste v roztoku hypermangánu, keď je koža v takomto stave.

O ABKM ísť môže, ak však máte prísne bezmliečnu diétu, zlepšil by sa kožný nález. Pozor na mlieko v polotovaroch a na chybu niektorých mamičiek, ktoré si nasadia bezlaktozové produkty - tie však BKM obsahujú.

Hlieny v stolici, ak nie sú iné problémy u dieťaťa, nemusia znamenať problém. Ak však je zároveň atopická koža, rôzne iné prejavy, ktoré ste popísali, tak to môže svedčiť o probléme.

Očkovanie je dôležité čím skôr, no koža sa po očkovaní vie výrazne zhoršiť, preto sa preferuje očkovať dieťa pri stabilizovanejšom kožnom náleze.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas