Je dcérkina chorobnosť ešte v norme?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

už ste mi viackrát pomohli, preto sa na Vás obraciam znova. Mám 4,5-ročnú dcéru, ktorá býva dosť často chorá. Druhý rok navštevuje škôlku a ja chápem, že chorobnosť je prirodzene zvýšená. Avšak robí mi veľké starosti posledných pár mesiacov. Minulý rok sa celkom držala. V marci mala antibiotiká kvôli zápalu mandlí, v apríli prekonala ovčie kiahne bez komplikácií, potom už mala iba občas soplíky.

Ale od októbra sa to s ňou vlečie a my s manželom to "schytáme" zakaždým tiež. V októbri jej lekárka predpísala antibiotiká Sumamed kvôli infekcii dýchacích ciest. V novembri bola zdravá, ale v decembri sme sa opäť nevyhli chrípke s pridruženou bronchitídou. Opäť jej bol nasadený Sumamed a Ventolin sirup. V januári mala pár dní sople, inak bola v poriadku. Začiatkom februára dostala znova bronchitídu, CRP mala 45, opäť užívala antibiotiká a Ventolin.

Nedávala som ju odvtedy ani do škôlky, aby sa poriadne preliečila. V sobotu však opäť nastúpili soplíky, včera začala sucho kašľať, dnes už je kašeľ vlhký. Avšak dýcha trochu zrýchlene a bojím sa ďalšieho zápalu priedušiek. Mesiac užíva Imunoglukán a probiotiká, celoročne vitamín D. Zajtra ráno ideme k lekárke, dnes mala dovolenku. Už som z toho naozaj nešťastná, som tehotná a o 3 týždne mám termín pôrodu a už teraz sa desím toho, čo nás čaká, keď budú dvaja.

Je normálne, že sa dcérke takto často opakujú choroby?

Je možné, že má oslabenú imunitu aj z toho, že za narodila predčasne, 4 týždne pred termínom a nebola dojčená?

Ako by som mohla viac napomôcť imunite druhého bábätka, keďže viem, že ani ono nebude mať materské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

chorobnosť mi z pohľadu pediatra nepríde ako zvýšená (z pohľadu matky je to samozrejme iné, úplne rozumiem Vašej frustrácii a obavám). Každopádne, ideme do jari, lepších mesiacov, chorobnosť sa určite zníži.

Myslím, že na podporu imunity beriete všetko.

Mladšie bábätko nemáte moc inak ako podporiť. V čase ochorení staršej dcérky skúste minimalizovať ich blízky kontakt, očkovať dieťatko, dávať mu od narodenia probiotiká Probiofix baby.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas