Je dieťa, ktoré má diagnostikovaný neimúnny hydrops životaschopné?

Zodpovedané
10. dec 2021

Dobrý deň,

som v 28. týždni tehotenstva a nášmu synovi bol diagnostikovaný neimúnny hydrops. Má prítomnú tekutinu v hrudníku, pri pľúcach.

Aké šance má po pôrode na prežitie?

Podľa lekárov nemá žiadne iné poškodenie, ani genetické. Orgány sa ďalej aj napriek stavu vyvíjajú správne. V podstate je to prosperujúce tehotenstvo, teda až na ten hydrops.

Gynekológ mi nevie odpovedať na to, či takéto dieťa bude schopné žiť aj mimo maternice. Vraj sa mám na to opýtať pediatrov.

Je dieťa s takouto diagnózou schopné života?

Teda za predpokladu, že sa dovyvíja a nepridružia sa žiadne iné ochorenia.

Ak áno, je takéto dieťatko nejako liečené?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

osobnú skúsenosť bohužiaľ nemám. Literatúra uvádza rôzne prognózy a vývoje situcáii. Takéto deti však majú značne sťažený štart do života. Sú často asfyktické ("pridusené"), je potreba ich resuscitácie a ďalšej intenzívnej starostlivosti.

Veľmi záleží od situácie, rozsahu, pridružených ochorení atď. Veľmi na Vás myslím a dúfam, že všetko zvládnete.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas