Je epilepsia a Kawasakiho choroba v rodinnej anamnéze kontraindikáciou očkovania?

Zodpovedané
12. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom konktraindikácie očkovania. Jedná sa o starších súrodencov bábätka.

Je epilepsia a Kawasakiho choroba v rodinnej anamnéze kontraindikáciou očkovania?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ani definitívne uzatvorená diagnóza epilepsie nie je kontraindikáciou - dôvodom pre neočkovanie, takže jej výskyt u staršieho súrodenca by taktiež nemal byť problémom.

Kawasakiho choroba je a je akútna vaskulitída detského veku, ktorá postihuje artérie stredného kalibru a vedie k vývoju aneuryziem koronárnych artérií u približne 25 % neliečených pacientov.
Jej pôvod nie je známy. Diagnostikuje sa pomocou viacerých klinických príznakov a liečba býva pomerne úspešná.

Akútna fáza ochorenia u potencionálne očkovaného pacietna by mohla byť kontraindikáciou, ale prekonané ochorenie u staršieho súrodenca určite nie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas