Je jedálniček môjho 14 mesačného dievčatka v poriadku?

Zodpovedané
Detská stravaLight strava pre deti
29. apr 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom stravovania 14 mesačnej dcérky, ktorá je od tretieho mesiaca na umelom mliečku Hipp. Večer ho však odmieta.

Ako a kedy jej mám dávať umelé mliečko?

Ráno okolo 8:00 mliečna kaša (ochutená ale bez cukru), okolo 11:00 ovocie. Má len 6 zúbkov, tak nespapá ani celý mesiačik jablka. Skôr jej ho dávam na učenie hryzkania. O12:30 obed (zeleninový, mäsový, strukovinový alebo cestovinový) a k tomu trošku ovocnej výživy. Okolo 17:00 jogurt s ovocím alebo ovsené vločky. Okolo 19:00 kus kôrky alebo chrumku a o 21:00 večera mliečna kaša.

Do roka nemala problém piť umelé mliečko ale ako sme jej začali dávať Hipp 3, čo je od 1 roka. Tak mi ho nechce piť už ani večer. Preto jej na večeru robím viac kasičky. V noci pekne spinká až do rána. Až na krútenie sa a spinkaní hore riťkou. Cez deň spinká už len raz a to po obede na 2 - 3 hodinky.

Viem, že umelé mliečko by sa malo dávať aspoň do 2 rokov.

Kedy jej ho ponúknuť, aby ho vypila?

Je potrebné piť mlieko?

Kedy by som jej mala dávať polievky?

Či na obed spolu s hlavným jedlom, alebo radšej skôr okolo 11tej a potom obed tak ako doteraz.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vôbec sa netrápte, dieťatko v tomto veku nemusí vyslovene umelé mliečko piť.

Pokojne ho môže mať vo forme mliečnej kaše, jogurtu, syru a ostatných výrobkov z mlieka (čiže odtiaľ má mliečny pokrm) a teda pitie mlieka nie je nutné.

Denne by mala mať mliečne dávku okolo 300 ml (čiže ak mliečko nepije, tak by mala takto prijať iné mliečne produkty - napríklad 2 jogurty a kašu, alebo jogurt a kašu z viac mliečka).


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová