Je lepšie počas koronavírusu ostať s deťmi v byte, alebo odísť na dedinu k svokrovcom?

Zodpovedané
30. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom toho, kde je najlepšie stráviť čas s deťmi počas koronavírusu.

Je lepšie ostať s deťmi v byte, alebo odísť na dedinu k svokrovcom?

Keď sme v byte, tak často chodíme výťahom. Na dedine by sme mohli tráviť čas na dvore, ale zase by sme boli v kontakte so svokrovcami, ktorí sú obaja zdravotníci.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie som epidemiológ, infekčný lekár a ani odborník na koronavírus. Čerpám v podstate z rovnakých informácii ako Vy.

Môj názor je, že k starým rodičom nad 65 rokov (navyše ak sa náhodou na niečo liečia) by som deti momentálne veľmi neťahala.

Viete pre deti nie je tento vírus také riziko ako pre seniorov. Deti sú považované za prenášačov (nemajú symptómy, ochorenie prechodia často bez toho, aby sme vedeli, že ho majú) ale pre starých rodičov môže byť ochorenie fatálne.

Čiže aj z tohto hľadiska (smerom ku svokrovcom) by som to veľmi zvažovala.

Na druhej strane ak sú zdravotníci v tom riziku sú aj tak, a tým pádom skôr aj oni môžu nakaziť Vás. Ale ako vravím, u zdravých detí sa nákaza neukazuje ako medicínsky problém.

Cestu výťahom by som určite nebrala ako riziko. Gombík stlačíte Vy vreckovkou, ktorú potom zahodíte. Pobyt na dvore pre deti je určite vhodnejší ako pobyt v byte.

Rozhodnutie je na Vás, určite sa poraďte aj so svokrovcami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas