Je možné, aby sa mononukleóza po dobratí liekov vrátila?

Zodpovedané
11. mar 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka bola v decembri hospitalizovaná kvôli mononukleóze spojenej s angínou. Do konca februára brala Isoprinosine. USG pečene a sleziny bolo v poriadku, aj hepatálne testy. Hodnoty kontrolných odberov po 2 mesiacoch klesli podla imunologičky takmer k norme.

Na kontrole je opäť nasadila jedno balenie Isoprinosine, lebo dcérke sa práve pustili z nosa hlieny. Stále však na nej pozorujem, že sa skôr unaví. V posledných dňoch začala menej jesť a veľa piť.

Niekedy sa mi zdá, akoby sa jej na pár hodín vracal ten opuch okolo očí, čo mala na začiatku. Ale nie až v takom rozsahu.

Je možné, aby sa mononukleóza po dobratí liekov vrátila?

Ako jej zlepšiť imunitu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

infekčná mononukleóza je vírusové ochorenie spôsobené najčastejšie vírusom EBV, menej často CMV, na ktorú neexistuje špecifická liečba. Ja na každom organizme (v závislosti od veku a stavu imunity), ako rýchlo sa s infekciou vyrovná. Lieky, ktoré používame pri infekčnej mononukleóze liečia symptómy ochorenia - antiypretiká pri teplotách, hepatoprotektíva pri postihnutí pečene, antibiotiká výlučne pri bakteriálnej superinfekcii atď.

Isoprinosine je liek, ktorý je indikovaný na liečbu alebo úpravu zníženej alebo nefunkčnej bunkovej imunity a na zvládnutie klinickej symptomatológie napríklad aj pri infekčnej mononukleóze spôsobenej EBV vírusom. To znamená, že ani po dobratí tohto lieku sa dcérke určite IM nevrátila, nakoľko liek nelieči IM ako takú.

Na zlepšenie imunity máte Isoprinosine, únava býva sprievodným znakom počas ale aj po prebehnutom ochorení. Ako som písala je na každom organizme ako rýchlo sa s ochorením vyrovná.

Dcérkinu imunitu podporte vitaminoterapiou - vit.C + B a probiotikami. Ak sa Vám však dcérka zdá príliš unavená, požiadajte pediatra o odbery krvného obrazu, prípadne pečeňových testov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas