Je možné podávať dieťaťu liek na znižovanie horúčky s odstupom menej ako 4 hodiny?

Zodpovedané
5. dec 2021

Dobrý deň,

mám dieťa s vrodenou srdcovou vadou. Teplota mu vystúpi nad 38,5°C skôr ako 4 hodiny po podaní lieku. Dieťa má ľadové končatiny a mramorovanú pokožku.

Je možné podať liek v takomto prípade skôr ako o 4 hodiny?

Čo by sa stalo, ak by sme pristúpili k fyzikálnemu ochladzovaniu aj v takomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade je obeh centralizovaný (nie sú prekrvené periférne časti) a mohlo by to spôsobiť šokový stav.

Ak vystúpi teplota napriek podaniu správneho dávkovania lieku (podľa hmotnosti 10mg/kg pri Nurofene a 15mg/kg pri Paralene a Panadole, nie podľa veku), tak by som veľmi výnimočne podala liek po 3 hodinách.

Ale skôr kontaktovala lekára aby sa priamo vyjadril k danej situácii.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas