Je možné vyliečiť bolesť hrdla bez antibiotík?

Zodpovedané
20. máj 2019

Dobrý deň,

môj 4,5 ročný syn má zapálené hrdlo. Včera prišiel so škôlky s teplotou 39°C, v ústach mal sliny, lebo ich nevedel prehltnúť. Sťažoval sa na bolesť hrdla a večer 3x zvracal. Dávam mu Dorithricin.

Je možné preliečiť sa bez antibiotík?

Aký liek mu môžem dať, keď už nemá teplotu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesť hrdla ako taká, je v drvivej väčšine prípadov spôsebená vírusmi, takže áno "prelieči" sa aj bez antibiotík - liečba je iba symptomatická - t.j. napr. Tantum verde (liečivo benzydamín má výrazné protizápalové, dezinfekčné a bolesť utišujúce účinky), Glimbax (liečivo diklofenak s výrazným protizápalovým a bolesť tlmiacim účinkom.) atď.

Ak však je bolesť hrdla spôsobená bakteriálnou infekciou a zároveň sú vysoké teloty, pozitívna zápalová aktivita, vtedy je nutné celkové antibiotické preliečenie (najmä ak ide o streptokoka pyogenes).

Či ide o bakteriálny zápal hrdla alebo vírusový zistíme pri vyšetrení dieťaťa, nápomocný je výter hrdla a laboratórne odberi krvi (sedimentácia, CRP, biele krvinky, krvné doštičky atď..).

Doritricin je liek, ktorý obsahuje 3 zložky: tyrotricín - to je antibiotikum vhodné na lokálne použitie (v mieste zápalu a bolesti hrdla), pretože sa nevstrebáva sliznicou, ďalej benzalkóniumchlorid - to je antiseptikum, ktoré ničí mnohé typy baktérií a niektoré druhy kvasiniek a nakoniec benzokaín - to je zložka, ktorá mierni bolesť tým, že spôsobuje lokálne znecitlivenie.

Takže vy ste synčekovi lokálne antibiotikum dali. U tak malého dieťaťa by som neodporúčala takéto "svojvoľné" ordinovanie antibiotík, aj keď je to samozrejme voľno predajný liek, vhodný na použitie u detí od 2 rokov, takže to je iba môj osobný názor, že liečba antibiotikami (aj keď iba lokálnymi) patrí do rúk lekára.

Ak synček nemá teplotu na bolesť hrdla vyššie spomenuté lieky (napr. Tantum verde, alebo napr. Glimbax - je ich na trhu strašne veľa, určite Vám poradí paní magistra v lekárni)

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas