Je normálne, keď 2-ročné dieťa má každý večer zvýšenú teplotu?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

syn bude mať o pár dní 2 roky.

Cca pred tromi mesiacmi mal soplíky a teplotu 39,4ºC. Soplíky sa držali asi týždeň a teplota bola iba jeden deň. No odvtedy má takmer každý večer zvýšenú teplotu (37,3 - 37,6ºC). Včera mal dokonca 37,9ºC. Meriame v zadočku, odrátavame 0,5 stupňa. Akonáhle syn zaspí, odmerám mu digitálnym a už má teplotu v norme.

Ráno má teplotu po odrátaní cca 36,0 - 36,2ºC. Cez deň väčšinou do 37ºC. Len večer ju má stále zvýšenú. Odbery mal negatívne, moč taktiež. Syn je veľmi živé a temperamentné dieťa.

Máme aj 9-mesačnú dcérku, ktorá mala presne to isté, ale večer má zvýšenú teplotu už len pomenej. U syna to pretrváva.

Je to normálny jav, alebo mám pátrať ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako "normálne" sa u detí do 2 rokov javí teplota do 37,3ºC (po odrátaní) - aj večer aj ráno. Inak je rozdiel v meraniach medzi rannou a večernou teplotou až do 0,5ºC, ale musí to byť pod 37,3ºC. Takže ak má vyššiu, je vhodné to riešiť - odbermi, vyšetrením. Prípadne sonografickým.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas