Je normálne, keď má dieťa už mesiac nádchu?

Zodpovedané
22. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna, ktorý začal chodiť do jaslí. Už mesiac má nádchu a upchatý nos. Mal moraxellu a zlatého stafylokoka vo výtere.

Po Pamycone bol kontrolný výter negatívny. Z nosa mu nič neodsajem, ale ledva v noci dýcha. Je úplne zahlienený. Berie Mucosolvan, Sinupret a Imunoglukan.

Ako dlho je normálne, ak ma dieťa nádchu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie je nutné, aby bral Mucosolvan aj Sinupret. Ponechajte iba jeden z týchto preparátov. Vhodné by bolo podávanie antihistaminík + skúste inhalácie s Vincentkou.

Nedá sa povedať, čo je normálne. Opakované nádchy u detí, ktoré sú v kolektívoch sú bežné. Navyše jeho imunita možno ešte nie je na kolektív pripravená. Môže ísť aj o začiatočnú alergickú nádchu.

Navrhovala by som týždeň - dva dávať antihistaminiká, inhalovať Vincentku a samozrejme hygiena nosa viackrát denne.

Ak sa stav nezlepší, bolo by vhodné ORL vyšetrenie, prípadne imunoalergológia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas