Je normálne, že dieťa máva stále zvýšenú teplotu?

Zodpovedané
15. apr 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má dva roky a od prvého roka máva teplú tvár. Vždy má teplotu okolo 37,1°C. Inak je veselá.

Pozorujem to doobeda a navečer.

Je normálne, že dieťa máva takú teplotu?

Dcéra prekonala monukleózu, následne zápal pľúc a potom ešte aj zápal priedušiek. To všetko v priebehu troch mesiacov.

Ako dlho by sa mala vyhýbať kolektivu?

Čo odporúčate na posilnenie imunity?

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv je potrebné napísať, že u väčšiny populácie je síce teplota v rozmedzí 36 až 37 stupňov C,. Avšak je určité percento populácie 1 - 2 %, ktoré môže mať "normálnu" teplotu pod 36, alebo naopak nad 37 C. Je možná, že dcérkina bežná teplota je 37,1st. C.

Teplota 37,1 je tzv. subfebrilita - teplota, ktorú nie je nutné znižovať liekmi. U malých detí ju môže spôsobiť aj ich prehrievanie prílišnou teplotou v izbe, prílišným naobliekaním, stavom hydratácie atď.

Určite viete, že ak meriate teplotu v konečníku teplota sa odrátava o 0,5 stupňa C (teda v konečníku nameraná 37,4st C je naozaj 36,9st C a pod).

Čo sa týka merania teploty, pokiaľ je dcérka inak zdravá, veselá a spokojná, vyvíja sa primerane, dobre pije, nemá prejavy infektu atď, tak nie je potrebné (a ani žiaduce) denné meranie telesnej teploty - hovorí až o tzv. febrilofóbii. Teplota sa v priebehu dňa mení (ráno býva najnižšia navečer najvyššia) a pokiaľ si tým nechceme naozaj odpovedať na otázku, či je dieťa choré je takéto meranie zbytočne stresujúce pre matku aj pre dieťa.

Čo sa týka imunity - po mononukleóze naozaj sledujeme prechodné zníženie imunity, v dôsledku čoho môžu ľahšie nasadať bakteriálne infekcie (zápal pľúc a priedušiek vo Vašom prípade). Neviem či ste brali Isoprinosine - zvykne sa dávať pri mononukleóze počas a po ochorení. Avšak teraz by už asi nemal efekt nakoľko je to už dlhšie po ochorení. Kúpiť môžte aspoň Cebion multi sirup a probiotiká.

Neviem kedy bola aktuálne chorá, v akom je stave, do kolektívu nie aspoň dva týždne po prekonaní ochorenia, k tomu sa Vám však už lepšie vyjadrí Vaša pani doktorka, ktorá presne pozná Váš zdravotný stav a priebeh ochorení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas