Je nutné odnaučiť ročné dieťa od nočného pitia umelého mlieka?

Zodpovedané
10. feb 2020

Dobrý deň,

mám ročného syna, ktorý má 82 cm a necelých 13 kg. Zatiaľ nechodí sám, štvornožkuje a chodí okolo nábytku. Aj za ruku.

Jeho jedálniček cez deň vyzerá nasledovne Ráno 150 ml obilninovej kaše s kravským mliekom. Na desiati jeden kus ovocia. Na obed mäsovo zeleninový príkrm cca 200 g. Olovrant jogurt a večer pred spaním 180 ml umelého mlieka.

V noci sa budí 2x na mlieko po 180 ml. Skúšala som mu ponúknuť len vodu alebo čaj, ale odmietol a hystericky plakal až pokým nedostal mlieko. Keď dostal večer kašu na zasýtenie, tak to nepomohlo a budil sa tak isto.

Mám obavu, či nie je na svoj vek príliš ťažký. Ja a manžel sme vysokí, manžel 195 a ja 176 cm.

Mám stále skúšať nedávať mu v noci mlieko, alebo je to ešte v poriadku v takom veku?

Myslím si, že v jeho veku nie je potrebné v noci piť mlieko a hlavne pri jeho hmotnosti sa bojím, aby ju to neuškodilo.

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

na ročné dieťa naozaj váha je pomerne vysoká. 13 kg majú väčšinou deti okolo 19,20-mesiacov.

Nočné pitie určite k priberaniu na váhe prispieva, kruciálne pre vývoj obezity (aj v dospelom veku) sú stravovacie návyky a váha dieťaťa v prvých 3 rokoch života.

Toľko mlieka určite nepotrebuje, je vhodné ho zredukovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas