Je po prekonanej mononukleóze bežná dlhodobo zvýšená teplota u dieťaťa?

Zodpovedané
5. jan 2023

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcéra v septembri prekonala mononukleózu. Bola aj hospitalizovaná, robilo sa jej sono brušnej dutiny a samozrejme všetky potrebné vyšetrenia a odbery krvi. Odvtedy má však stále zvýšenú telesnú teplotu v rozmedzí 37°C - 37,4°C počas dňa. Večer jej vždy klesne na normálnu hodnotu 36°C - 36,5°C. Tiež je bledá, má kruhy pod očami a občas ju pobolieva bruško. Dočítala som sa aj to, že po prekonaní EBV vírusu sa zvyšuje vznik leukémie a ja sa naozaj bojím. Neviem či to mám riešiť s našou pani doktorkou a stresovať malú zase s odbermi krvi, alebo je takýto stav po prekonanej mononukleóze v rámci normy.

Je to v poriadku, že už štvrtý mesiac má takéto zvýšené teploty?

Nemôže ísť o niečo závažnejšie?

Mohli sa jej tie hodnoty v krvi nejako za tie mesiace pomeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je to bežné, aby 4 mesiace po ochorení boli subfebrility. Treba vylúčiť niečo vážnejšie - treba objednať vyšetrenie u OL.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas