Je pri chorobe ruky, nohy, ústa nosičom aj rodič?

Zodpovedané
25. okt 2019

Dobrý večer,

chcel by som sa poradiť ohľadom choroby ruky, nohy, ústa.

Je pri tejto chorobe nosič aj rodič chorého dieťaťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem, čo myslíte ako nosič?

Ak je niekto nosičom nejakej (najčastejšie) baktérie, tak znamená, že je ňou osídlený. Toto ochorenie spôsobuje Coxackie vírus, nie baktéria a pri tomto víruse nosičstvo nie je možné.

Vy ste však asi mysleli, či môže dospelá osoba preniesť vírus na dieťa.

Možné je, že ak ochorie dospelá osoba tak v akútnom štádiu, tak prenesie ochorenie na svoje dieťa. Ale toto ochorenie je typické skôr pre deti ako pre dospelé osoby.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas